"Армія дронів та повернень?" Як вдалося отримати близько 600 млн грн на придбанні дронів для Збройних сил України.

У жовтні 2023 року "Армія дронів" доставила на фронт близько двох тисяч безпілотників EVO MAX 4T, виготовлених компанією Autel. Закупівля цих дронів обійшлася державі приблизно у 600 мільйонів гривень. Деталі того, як виникла ця ситуація, були висвітлені в новому розслідуванні журналістів hromadske.

Ціни - удвічі вищі за ринкові

Компанія "Кріон-М", згідно з інформацією з YouControl, володіє статутним капіталом у розмірі 765 гривень. Вона займається продажем меблів, килимів, освітлювальних приладів та іншої продукції. Офіс підприємства знаходиться в приватному секторі на краю Кривого Рогу.

Керівником і власником компанії є 43-річний Максим Сажнєв. Чоловік має зареєстровану фізичну особу-підприємця, чия діяльність охоплює сферу архітектури. Крім того, він володіє компанією "ТЕРРА НОВА КР", що займається орендою нерухомості.

Раптом, минулого року, компанія "Кріон-М" розпочала реалізацію дронів для Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації. Процес закупівлі не відбувався через відкритий та прозорий тендер; пропозиції надходили лише від тих фірм, яких запросили безпосередньо в Держспецзв'язку. Ці постачання здійснювалися в рамках спільного проєкту з Міністерством цифрової трансформації під назвою "Армія дронів".

З липня 2023 року компанія "Кріон-М" реалізувала державі близько 3900 дронів, отримавши за це приблизно 1,5 мільярда гривень.

Початково один дрон, куплений у "Кріон-М", обходився Держспецзв'язку майже у 500 тисяч гривень, хоч тоді цю саму модель можна було купити удвічі дешевше. А втім, захмарні ціни "Кріон-М" не завадили Держспецзв'язку укласти з ним два контракти. За першим, підписаним у травні 2023-го, компанія поставила 1074 дрони. За другим, підписаним у серпні того ж року, держава отримала 1912 "пташок"...

Незалежно від того, яку ціну на "Кріон-М" обирали журналісти — чи то приблизно 500 тисяч гривень на початку, чи 359 тисяч або 393 тисячі пізніше, враховуючи знижені тарифи — це все ще залишається надто високою сумою.

В компанії зазначили, що ціноутворення обумовлено, зокрема, пакетом комплектації: разом із дроном і основною батареєю в комплект входила також додаткова батарея. Для довідки, в роздрібному продажу такі батареї коштують близько 15 тисяч гривень.

У червні 2023 року волонтерський "Фонд Сергія Притули" придбав дрони разом з однією батареєю за 280 тисяч гривень за одиницю. В серпні ж їхня вартість знизилася до 212 тисяч гривень за кожен.

У 2023 році навіть державні органи здійснювали закупівлю Autel за помітно нижчими цінами. Наприклад, Житомирська міська рада придбала їх за 287 тисяч гривень за одиницю, а одне з комунальних підприємств Львова - за 269 тисяч. Ціни не сягали 359 тисяч, як після зниження у компанії "Кріон-М", і тим більше не становили 500 тисяч, як у початковий період.

Вишенькою на торті є українська компанія Flytechnology, що безпосередньо співпрацює з виробником Autel. У вересні 2023 року вона пропонувала Держспецзв'язку закупити оптові партії дронів за ціною 212,5 тисячі гривень за одиницю. Та ж сама ціна була встановлена і в червні 2023 року. Проте з якоїсь причини контракт з ними не був укладений.

Виходить, що на контракті, підписаному у травні 2023-го між Держспецзвʼязком та "Кріон-М", "наварили" близько 195 мільйонів гривень, а на контракті, підписаному в серпні 2023-го, -- ще близько 398 мільйонів.

На ці майже 600 мільйонів гривень можна було б купити ще 2600 таких Autel з додатковою батареєю до кожного. Або 2000 пікапів для ЗСУ. Або 4 Bayraktar. Або 70 рухомих пунктів управління для підсилення протиповітряної оборони.

Німецьке підприємство з українським походженням.

Не менш цікаві ланцюжки постачань цих дронів Autel, адже одним "Кріон-М" тут не обійшлося. Безпілотники, продані державі за завищеною вартістю, українська ТОВ купувала у європейських компаній - польської UMO та німецької Danator.

Польська компанія UMO вже тривалий час функціонує в секторі озброєнь. Проте її реальний прибуток різко зріс під час повномасштабної агресії Росії проти України. У 2022 році компанія змогла збільшити свої доходи майже в 15 разів у порівнянні з 2021 роком.

28 вересня 2023 року компанія "Кріон-М" придбала у польських постачальників 912 дронів Autel на суму близько 447 мільйонів гривень. Таким чином, вартість одного комплекту становила приблизно 490 тисяч гривень за актуальним на той момент курсом.

На прикладі: офіційний європейський дистриб'ютор Autel у вересні 2023 року пропонував аналогічні дрони за 280,5 тисячі гривень. Варто зазначити, що це роздрібні ціни, які, як правило, перевищують оптові.

Інша компанія, у якої "Кріон-М" придбав дрони, — це німецька фірма Danator, яка заслуговує на окрему увагу, оскільки німецького в ній не так вже й багато. Ця компанія була заснована у 2023 році в маленькому містечку Кірхбер, розташованому в Німеччині. Її засновником є українець Сергій Велічук, який досі очолює організацію.

До 2020 року Велічук обіймав посаду в державному підприємстві "Спецтехноекспорт", що займається зовнішньоекономічною діяльністю в сфері оборонної промисловості. Раніше він також працював у Київській прокуратурі. Ще до цього, починаючи з 2010 року, його професійна діяльність була пов'язана з Міністерством внутрішніх справ.

"Кріон-М" купував дрони у компанії Сергія Велічука за вже завищеною вартістю. Так, у липні 2023 року там купили 532 дрони за 6 мільйонів 240 тисяч євро. Тобто 11 730 євро за штуку, а це за тогочасним курсом близько 487 тисяч гривень.

Фонд Притули, нагадаємо, у серпні 2023 року, через місяць після цієї поставки, придбав аналогічні дрони за 212 тисяч. Це більше ніж у два рази дешевше.

У липні 2023 року компанія "Кріон-М" придбала у Danator для Держспецзв'язку не менше ніж 1074 дрони марки Autel. Відомо, що вони були закуплені без необхідного програмного забезпечення. Загальна вартість угоди склала 14 мільйонів 130 тисяч доларів, що еквівалентно приблизно 516,5 мільйона гривень.

Враховуючи, що вартість дронів є вдвічі завищеною, можна припустити, що близько 50% цих коштів залишилося у німецькій компанії, заснованій українцем Сергієм Велічуком, або ж ці гроші були розподілені між ним та іншими учасниками цього бізнес-процесу.

У той же час очільник Мінцифри Михайло Федоров стверджував, що Міноборони не справлялося із закупівлею дронів від початку повномасштабного вторгнення. Тому за справу взялося Мінцифри разом із Держспецзв'язку.

"Ми змушені були створювати процес закупівлі дронів без участі тих, хто не бажав долучатися до цього, - зазначив Федоров."

Тож політично очільник Мінцифри Михайло Федоров і колишній голова Держспецзв'язку Юрій Щиголь відповідали за закупівлю безпілотників. Журналісти мають сертифікат кінцевого споживача на постачання дронів, які закупили за завищеною вартістю. Тут стоїть підпис тодішнього голови Держспецзв'язку Юрія Щиголя, але цього він у розмові з hromadske не пригадав.

Крім цього, Щиголь підкреслив, що не має жодного відношення до процесів закупівель. Навіть незважаючи на те, що єдиним засновником департаменту закупівель Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України виступає саме вона. Це той Держспецзв'язок, яким він керував.

Це ж підтверджує і Михайло Федоров: "Держспецзв'язку закуповує для всіх Сил оборони. 95% дронів, які летять по росії, закуповувало не Міноборони, а Держспецзв'язку".

Подібну позицію висловлює і нинішній керівник Держспецзв'язку Юрій Мироненко.

"Я абсолютно впевнений: я несу відповідальність за всі події, що відбуваються в нашій системі, в кожному з наявних департаментів," — зазначив чиновник.

20 листопада 2023 року його попередника Юрія Щиголя НАБУ запідозрило у заволодінні держкоштами на понад 62 мільйони гривень під час закупівлі програмного забезпечення. Тоді ж його звільнили з посади.

Цікаво, що всього за чотири дні до цього Михайло Федоров звернувся до НАБУ з листом, у якому повідомляв про завищені ціни на закупівлі Autel. Таким чином, проблема в Мінцифри, за словами чиновників, нібито була виявлена лише в листопаді — через кілька місяців після того, як дрони були доставлені на фронт, причому, за інформацією hromadske, перші постачання відбулися ще в липні 2023 року.

Михайло Федоров повідомив, що вперше дізнався про завищеніни ціни у вересні 2023 року. Після цього Міністерство цифрової трансформації розпочало моніторинг ситуації, і в результаті цих перевірок було подано звернення до НАБУ.

"Ще в серпні чи вересні ми почали отримувати повідомлення від інших компаній про можливість закупівлі за іншою ціною. Наприкінці вересня я отримав перші накладні з фронту за цією (завищеною — ред.) ціною. Ми вирішили запросити ці контракти та запровадити моніторинг цін на ринку. У листопаді я звернувся до НАБУ з повідомленням про певні проблеми з Autel, тому ми попросили вас посилити або розширити моніторинг цих угод", — зазначив Федоров у коментарі для hromadske.

За фактами завищень ціни на дрони, які Держспецзв'язку закупив у "Кріон-М", НАБУ все-таки відкрило кримінальне провадження. У січні 2024-го. Але досі ніхто жодної підозри не отримав.

Як сталося, що уклали контракти з цінами, які вдвічі перевищують норму?

Поки Юрій Щиголь знімає з себе відповідальність узагалі. Михайло Федоров каже, що не моніторив закупівлі від початку заснування проєкту "Армія дронів", тобто близько півтора року. Хоча у Мінцифри був доступ до загальних обсягів контрактів та кількості закуплених дронів.

"Я не займався моніторингом цін на дрони та компаній, які їх реалізують. Наприклад, про фірму "Кріон-М" я дізнався лише з накладних, які отримував від журналістів або військових. Особисто я не слідкував за електронною системою. Головна ідея полягала в тому, що ми не є закупниками, але звертаємося до закупника зі словами: "Дивіться, ми політично (і я особисто) беремо на себе відповідальність за цей проєкт, а ви займаєтеся закупівлею, і це потрібно робити згідно з законом і прозоро. Щоб забезпечити контроль, я передаю всі угоди антикорупційним органам у режимі реального часу," -- зазначив міністр.

За його словами, після ситуації з Autel у Мінцифри прийшли до певних висновків. Вони сподіваються, що система функціонуватиме по-іншому, оскільки в Держспецзв'язку з'явився новий керівник.

"Ми, автори цього проєкту, незадоволені тим, що ціни можуть варіюватися. Репутація нашого проєкту повинна бути бездоганною. Які ж мої висновки? По-перше, наступного року плануємо перенести 50% усіх закупівель на закритий модуль Prozorro. По-друге, ми сформували команду, яка тепер ретельно контролює кожен укладений контракт," – підкреслив міністр.

За його словами, слідство наразі повинно оцінити завищення цін на Autel.

Який результат ми отримали? До мільйонних угод на постачання дронів допустили компанію, що раніше займалася продажем килимів. Загальна сума виявлених завищень становила 593 мільйони гривень, навіть з урахуванням усіх додаткових контрактів.

Тим часом попит на постачання безпілотників дедалі більше зростає. У 2024 році Кабмін виділив на "Армію дронів" 48 мільярдів гривень -- на постачання через той самий Держспецзв'язку.

Related posts