Співпраця між Північною Кореєю та Росією створює виклики для Китаю - Neue Zürcher Zeitung.
Те, що Пекін не висловлює свою позицію, не свідчить про те, що Китай підтримує альянс між Північною Кореєю та Росією.
Китай, ймовірно, не буде в захваті від партнерства між Північною Кореєю та Росією. Як зазначає Neue Zürcher Zeitung, у будь-якому випадку стосунки між Пекіном і Пхеньяном є більш обережними та підозрілими, ніж це прийнято вважати на Заході.
Що відбулося. Для США та Європи ситуація виглядає досить прозорою: Китай, Іран, Північна Корея та Росія формують "осі автократів", які прагнуть перетворити світовий порядок, що переважає під контролем Сполучених Штатів і долара. У червні лідер Північної Кореї Кім Чен Ин і його російський колега Володимир Путін підписали угоду про Всеосяжне стратегічне партнерство.
У рамках цієї угоди обидві держави беруть на себе зобов'язання надавати військову підтримку своїм партнерам у випадку зовнішньої агресії. Наразі постачання боєприпасів і озброєння з Північної Кореї до Росії, а також розміщення до 12 тисяч північнокорейських військових на території країни викликали значний резонанс.
Чому це має значення. Яка позиція Китаю стосовно зближення між Північною Кореєю та Росією? Щодо стратегічного партнерства, Пекін чітко вказав, що це угода між двома незалежними державами. Проте, Китай не коментує питання розміщення військових сил, і це мовчання має велике значення, адже відносини між Китаєм і Північною Кореєю завжди були складними.
Рудигер Франк, професор економіки та суспільства Східної Азії у Віденському університеті, каже, що Північна Корея вірна тільки собі. Іноземці іноді корисні, але загалом вони сприймаються як загроза та потенційні вороги. Китай та росія часто розчаровували Пхеньян.
Франк має на увазі китайсько-північнокорейські відносини, які історично є напруженими. Протягом століть Китай прив'язував до себе держави Азії за допомогою системи данини. Вона регулювала відносини та забезпечувала довгі періоди миру в регіоні. Однак великий сусід досі не популярний в обох частинах Кореї. Підпорядкування Китаю вважалося приниженням.
Навіть після падіння Китайської імперії в 1911 році відносини між Китаєм і Північною Кореєю майже не покращилися. Пекін врятував режим засновника держави Кім Ір Сена для Пхеньяну під час Корейської війни 1950-1953 років, у якій загинуло понад 1 мільйон китайських солдатів. Але Північна Корея не виявляє жодної подяки. Китайські війська не відіграють жодної ролі в експозиції військового музею в Пхеньяні. Натомість у музеї складається враження, що Кім Ір Сен переміг ворожі війська наодинці.
Неприязнь між двома країнами виявилася і під час Культурної революції в Китаї, що вирувала з 1966 по 1976 рік. Китайська Червона гвардія, масовий рух часів Культурної революції, затаврувала Кім Ір Сена як "жирного ревізіоніста". 1969 року на 1400-кілометровому кордоні навіть відбулися зіткнення між китайцями та північнокорейцями.
Довіра північнокорейських лідерів до Китаю є досить обмеженою, про що свідчать спогади південнокорейського політика Пак Чжі Вона, який протягом багатьох років працював над налагодженням відносин між обома Кореями. У своєму дописі на Facebook від 26 жовтня Пак поділився згадкою про свою зустріч із Кім Чен Іром, сином засновника Північної Кореї Кім Ір Сена. Він наводить слова Кіма, в яких той висловив ненависть до Китаю, Японії та Росії.
Після того, як Кім Чен Ин став керівником країни, змінивши свого батька Кім Чен Іра в 2011 році, взаємини між Північною Кореєю та Китаєм значно ускладнилися. У 2013 році він здійснив страту свого дядька Чан Сон Тхека, який був вважався близьким союзником Пекіна в Пхеньяні.
Після цього Кім продовжив атакувати китайського лідера Сі Цзіньпіна. У 2017 році в аеропорту Куала-Лумпур був убитий його зведений брат Кім Чен Нам, який також мав підтримку з боку Пекіна. У травні цього року він здійснив запуск ракети незадовго до початку важливого міжнародного форуму "Пояс і шлях", що мав велике політичне значення для Сі. Місце запуску розташовувалося близько до кордонів Китаю.
У 2018 та 2019 роках спостерігався короткий момент надії, коли Кім та Сі зустрілися п'ять разів перед початком пандемії. Проте, це зближення вже стало частиною минулого. Після завершення пандемії зовнішня торгівля між двома країнами повільно відновлюється, але, на жаль для Пхеньяну, це відбувається частково через те, що Китай суворо дотримується санкцій ООН проти Північної Кореї.
Хоча Кім двічі мав зустрічі з Путіним після закінчення пандемії коронавірусу, саміт із Сі так і не відбувся, незважаючи на те, що цього року обидві держави святкують 75-річчя своїх дипломатичних відносин.
Обидві нації не відчувають святкового духу. У той же час Північна Корея продовжує провокувати свого сусіда, навіть у цей ювілейний рік. Пхеньян уперше заборонив китайські фільми та телевізійні програми, раніше така заборона стосувалася лише південнокорейської та західної продукції. Крім того, державні медіа Північної Кореї тепер використовують російський супутник для трансляцій за кордон, замість китайського.
Отже, продовжуючи цю тему, можна зазначити, що Північна Корея здобуває різноманітні переваги від зміцнення своїх зв'язків з Росією. По-перше, країна тепер менше залежить виключно від економічних відносин із Китаєм. Крім того, Північна Корея та Росія більше не діляться даними про свою торгівлю. Проте, за інформацією, отриманою з супутникових знімків, у прикордонних районах між Північною Кореєю та Росією спостерігається скупчення вантажівок з паливом.
По-друге, Кім демонструє, що він більше не підпорядковується наказам з Москви, а веде переговори на рівноправних умовах. На відміну від Китаю, війна в Україні стає для нього можливістю, оскільки Кім використовує військові складнощі Росії та сподівається на винагороду за постачання матеріалів і людей. Окрім іноземної валюти, продовольства та пального, він також вимагатиме російські ракетні технології та, можливо, підводні човни з атомними установками.
По-третє, Північна Корея може отримати доступ до важливих даних: росія на сьогодні випробувала до 1000 ядерних боєголовок, у той час як Пхеньян - всього 6. З таким ноу-хау успішна ядерна атака Північної Кореї на США у разі війни також стає більш імовірною. І по-четверте, Північна Корея вперше з часів Корейської війни набуває бойового досвіду.
Попри численні занепокоєння, Китай не поспішує висловлювати свою думку щодо зближення Північної Кореї та Росії. Це може мати наслідки й для китайсько-корейського кордону, якщо режим Кіма зазнає краху.
Одночасно Путін виступає для Китаю важливим союзником у боротьбі проти американського впливу. На думку китайського керівництва, Росія не повинна програти війну з Україною, навіть якщо Пекін, можливо, не погоджується з самим фактом вторгнення. Проте мовчання Китаю не свідчить про підтримку альянсу між Північною Кореєю та Росією. Можливо, Сі має інші, більш важливі пріоритети після обрання Дональда Трампа на пост президента США.